Pogrzeb śp. Marii Dłużewskiej

W poniedziałek 27 maja odbył się pogrzeb śp. Marii Dłużewskiej.

Po mszy żałobnej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela została uroczyście pożegnana przez Rodzinę i licznie zgromadzonych Przyjaciół na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, gdzie spoczęła w kwaterze przy „Łączce”.

Maria Dłużewska była aktorką, reżyserką, dokumentalistką. Ale nie tylko.

Jej życiorys pełen jest niezwykłych osiągnięć i działań na rzecz polskiej kultury i społeczeństwa. W okresie PRL należała do NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego działała w opozycji antykomunistycznej – w „Grupach Oporu Solidarni”, w „Solidarności Walczącej”. Kolportowała podziemną prasę i wydawnictwa, współorganizowała Msze za Ojczyznę, redagowała teksty.

W latach 90-tych zajęła się reżyserią filmów dokumentalnych (między innymi: „Pierwszy dzień miasta”, „Ksiądz”, „Solidarność Walcząca”, „Seans”, „Mgła”, „Patrzę na Ciebie Warszawo”, „Rakowiecka”).

Maria Dłużewska była laureatką nagrody Mediów Narodowych. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości (2019). Posiadała status Działacza Opozycji Antykomunistycznej przyznany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

…Wyrażam najwyższy szacunek dla konsekwencji i odwagi, z jakimi służyła prawdzie oraz wielkiej idei Polski wolnej, solidarnej i sprawiedliwej…” – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych.

Maria Dłużewska zmarła 10 maja 2024 r. w wieku 72 lat.

Prezydent odznaczył Ją pośmietnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

wp