
44 lata temu, w czerwcu 1982 roku, pół roku po wprowadzeniu w Polsce przez komunistów Stanu Wojennego, powstała organizacja Solidarność Walcząca – podziemna organizacja niepodległościowa, założona i kierowana przez śp. Kornela Morawieckiego, działająca w latach 1982-1992.
Solidarność Walcząca wyodrębniła się z ruchu solidarnościowej konspiracji. Ale wyróżniało ją zdecydowane wyjście poza tradycyjny program związkowy. SW żądała pełnej niepodległości Polski i budowy Rzeczpospolitej Solidarnej. Jej hasło brzmiało: Wolni i Solidarni. SW domagała się także wolności dla innych narodów opanowanych przez komunizm. Zdecydowanie odrzucała ugodę i podział władzy z urzędującymi komunistami. Deklarowała walkę „na wszystkich poziomach i różnymi metodami”. Przewidywała upadek systemu. Działaczom SW zarzucano nadmierny radykalizm i brak realizmu. Okazało się, że to właśnie ich przewidywania okazały się najbardziej trafne.
W roku 1989, motywując to racjami moralnymi i politycznymi, Solidarność Walcząca sprzeciwiała się porozumieniu z komunistami przy tzw. „okrągłym stole”, do którego przystąpiła część polskiej opozycji.
W nowych warunkach postulaty radykalnego zerwania z komunizmem nie zyskały uznania większości społeczeństwa. Formalne rozwiązanie organizacji nastąpiło w roku 1992.
Rozwój wydarzeń w Polsce po 1989 roku – w tym tzw. „michnikowszczyzna”! – doprowadził do prawie całkowitego zapomnienia o wkładzie tej organizacji w obalenie komunizmu. Dopiero gdzieś od roku 2007 zaczęto powoli doceniać historyczną rolę Solidarności Walczącej i jej znaczenie w walce o wolną i niepodległą Polskę.
Stowarzyszenie Solidarność Walcząca nadal aktywnie działa na rzecz idei wolnego i solidarnego społeczeństwa, idei leżącej u podstaw Solidarności Walczącej.
Dziś składamy hołd założycielowi i Przywódcy Solidarności Walczącej śp. Kornelowi Morawieckiemu oraz wszystkim zmarłym i żyjącym działaczom i współpracownikom SW.
Dobrze zasłużyli się Polsce!
Z okazji tej rocznicy 20 czerwca 2026 w Parafii Katedralnej p.w. Św. Floriana w Warszawie odprawiona została przez ks. Tomasza Trzaskę, kapelana Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Msza Święta w intencji założycieli, członków i współpracowników Solidarności Walczącej. Po Mszy złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową SW na skwerze przed katedrą.










