Od wielu lat mieszkam w Polsce. Jestem polską obywatelką, etniczną Kazaszką, muzułmanką, dziennikarką i działaczką demokratycznej opozycji Kazachstanu. Do Polski sprowadziła mnie miłość do polskiego chłopaka, mojego obecnego męża. Mam dwóch synów. Kocham Polskę i Polaków. Mam nadzieję, że ta miłość jest wzajemna.
Jestem założycielką i Prezeską Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska. Nie tylko Europa się łączy, ale tworzymy wspólnotę ze społeczeństwami pozaeuropejskimi.
Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska działa w Polsce od 2002 roku, zajmuje się prawami człowieka w Kazachstanie i Azji Środkowej. W czasie swojej dwunastoletniej działalności zorganizowało wiele akcji, pikiet i demonstracji w obronie praw człowieka w Kazachstanie i Azji Środkowej. W 2007 roku w czasie pikiety w Bratysławie, podczas wizyty dyktatora Nazarbajewa, zostałam brutalnie pobita przez policję, a to wydarzenie stało się jednym z 10 Wydarzeń Roku w Słowacji. Od 2008 roku mam zakaz wjazdu do Kazachstanu. W 2008 roku wzięłam udział w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE w Astanie, a wizę wjazdową otrzymałam dopiero na lotnisku, dzięki interwencji Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.
Aktywnie występuje przeciwko łamaniu praw człowieka i ograniczaniu wolności prasy w Kazachstanie. Jestem wieloletnim korespondentem zagranicznym w Polsce. Jestem autorką wielu artykułów, wystąpień i reportaży poświęconych sytuacji opozycji w Kazachstanie. Występuje w obronie więźniów politycznych i represjonowanych działaczy opozycyjnych. Współpracuję z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz działaczami społecznymi i politycznymi. Cale swoje życie byłam nieobojętna na niesprawiedliwość i wałczyłam o prawa człowieka.
Mój udział w wyborach prezydenckich pokaże światu, że Polska jest nowoczesna, różnorodna i otwarta. I rzeczywiście Polska w ostatnich latach bardzo się zmieniła i wizerunkowo i mentalnie na lepsze ale jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia.
Myślę, że znając dobrze Polskę i kraje byłego Związku Radzieckiego (to kilka niepodległych państw) udało by mi się zrobić naprawdę Polskę pomostem między Zachodem i Wschodem, krajem który miał by istotny glos na międzynarodowej arenie w sprawie naszych partnerów ze wschodu.
To, że kandydatką na Prezydenta, a może i Prezydentem Polski jest muzułmanka, będzie bardzo pozytywnie odebrane w świecie muzułmańskim, a muzułmanów jest ponad 1 mld.
Uczestnictwo w wyborach prezydenckich w Polsce może mnie wiele nauczyć i będę mogła zdobyć doświadczenie, które pozwoli mi w przyszłości uczestniczyć w wyborach prezydenckich w mojej historycznej ojczyźnie, Kazachstanie.
Startując w wyborach prezydenckich mam nadzieję, że wygram i zrobię wszystko, żeby w społeczeństwie polskim nie było niesprawiedliwości, żeby były przestrzegane prawa człowieka we wszystkich dziedzinach życia. Jestem za tym, żeby rządzący rozliczali się z każdej złotówki, wydanej z publicznych pieniędzy.
Nie popiera mnie żadna partia polityczna, reprezentuję zwykłych obywateli, dlatego zwracam się o wsparcie mnie do organizacji pozarządowych i ludzi, który uważają że mój udział w wyborach prezydenckich jest potrzebny. Proszę o zgłaszanie się do nas. Wspólnie zwyciężymy i zmienimy na lepszą, otwartą, różnorodną i światową Polskę.
Hasło mojej kampanii:
Kocham Polskę i Polaków. Mam nadzieję, że ta miłość jest wzajemna.
Balli Marzec
00- 031 Warszawa
ul. Szpitalna 5 lok 27
Tel +48 605 039 973
wspolnotakaz@gmail.coml
www.wspolnotakaz.pl